Uchodźcy na rynku pracy

Uchodźcy na Polskim rynku pracy

Uchodźcy na Polskim rynku pracy

Uchodźcy z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy wchodzą na polski rynek pracy. Po 24 lutego pracę podjęło ponad 21 tysięcy obywateli Ukrainy, 76 procent z nich to kobiety. Najwięcej osób znalazło pracę w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi. Od ubiegłej soboty Ukraińcy mogą też składać wnioski o świadczenie Rodzina 500 plus. Do środy złożono 145 tysięcy takich wniosków.

W środę 06-04-22 na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego szefowa MRiPS przekazała dane na temat obywateli z Ukrainy, którzy podjęli pracę w Polsce po 24 lutego tego roku.

Praca w Polsce

– Pracę podjęło ponad 21 tysięcy osób. Ponad 900 osób zarejestrowało się jako poszukujące pracy, a około 8 tysięcy Ukraińców chce skorzystać z aktywizacji zawodowej, aby podjąć pracę. Aktualnie 76 proc. osób, które podjęły pracę to kobiety, a 24 proc. to mężczyźni. Większość stanowią umowa zlecenia oraz umowa świadczenia usług.

– W przypadku 74 procent tych osób zawierana jest umowa zlecenia lub umowa o świadczeniu usług. 16 procent ma umowę o pracę. 6 procent – umowę na czas próbny, 2 procent z tych osób ma umowę na czas nieokreślony, 2 procent ma umowę o pracę przy zbiorach, 1 procent ma umowę o dzieło. Najwięcej z tych osób znalazło pracę w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi.

Zatrudnienie dotyczy głównie robót prostych, takich jak pakowanie, a także jako robotnik magazynowy, sprzątaczka, prace hotelowe, pomoc kuchenna. Ukraińcy chętnie podejmują zakładanie działalności gospodarczej.
Szefowa MRiPS podała, że są to dane z wtorku w oparciu o zgłoszenia, które wpłynęły od pracodawców. Przypomniała, że pracodawca ma 14 dni, aby przez portal praca.gov.pl powiadomić urząd pracy o zatrudnieniu pracownika.

500 plus – wnioski

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska poinformowała podczas środowej konferencji prasowej, że złożono dotychczas wnioski o świadczenie z programu Rodzina 500 plus dla ok. 145 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy. Wnioski można składać od soboty, 26 marca za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Dostęp do świadczeń rodzinnych daje uchodźcom ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z nią uchodźcy mogą starać się o świadczenia 500 plus, o świadczenie z programów Dobry Start i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a także o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.

  • W przypadku Ukraińców, którzy ubiegają się o świadczenie 500 plus, obowiązują takie same zasady jak obywateli polskich.
  • Warunkiem jest między innymi posiadanie PESEL-u, złożenie wniosku, założenie konta w banku w Polsce i posiadanie telefonu.

Dodatkowe informacje

  • Straż Graniczna podała w środę, że od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,368 mln osób.
  • Z Polski do Ukrainy wyjechało w tym samym okresie 377 tys. osób.

Gdzie rekrutujemy?

Polska, Ukraina, Słowacja, Czechy, Mołdawia, Gruzja, Armenia, Chiny, Indie, Nepal, Kazachstan, Uzbekistan, Sri-Lanka, Indonezja