Polska potrzebuje cudzoziemców

Polska potrzebuje 2,6 mln cudzoziemców

Opublikowano dnia: 21 sierpnia 2024


Według aktualnych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na koniec II kwartału 2024 r. liczba cudzoziemców odprowadzających składki na ubezpieczenia społeczne wynosiła 1,16 mln. W połowie roku stanowili więc niespełna 7 proc. ogółu osób pracujących. Jeszcze pięć lat temu ten odsetek wynosił niespełna 4 proc.

 

1. Polska potrzebuje 2,6 mln cudzoziemców do 2033 roku

Aby utrzymać stabilność na rynku pracy i w systemie emerytalnym, Polska musi przyciągnąć 2,6 miliona nowych pracowników z zagranicy w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Bez tego, starzenie się społeczeństwa i malejąca liczba osób w wieku produkcyjnym mogą zagrozić ekonomicznej równowadze kraju.

2. Obecnie w Polsce pracuje 1,16 mln cudzoziemców

Na koniec II kwartału 2024 roku liczba pracujących w Polsce cudzoziemców wyniosła 1,16 miliona, co stanowi około 7% ogółu zatrudnionych. Choć liczba ta rośnie, dynamika tego wzrostu w ostatnich latach znacząco spadła, co rodzi obawy o możliwość osiągnięcia celów migracyjnych.

3. Spadek tempa wzrostu liczby cudzoziemców na rynku pracy

Wzrost liczby cudzoziemców na polskim rynku pracy w 2024 roku wyniósł jedynie 6% w porównaniu do roku poprzedniego, co jest jednym z najniższych wyników od 2014 roku. Powolne tempo wzrostu utrudnia realizację celów demograficznych i może wpłynąć na stabilność rynku pracy.

4. Wskaźnik obciążenia demograficznego wzrośnie do 45% w 2033 roku

Starzenie się społeczeństwa prowadzi do wzrostu wskaźnika obciążenia demograficznego, który do 2033 roku ma wzrosnąć z obecnych 39,8% do 45%. To oznacza, że na każdą setkę osób w wieku produkcyjnym przypadać będzie aż 45 osób w wieku poprodukcyjnym, co może znacząco obciążyć system emerytalny.

5. Niewystarczające tempo wzrostu liczby cudzoziemców może pogłębić problemy demograficzne

ZUS prognozuje, że napływ 100-180 tysięcy nowych cudzoziemców rocznie jest mało realny, co oznacza, że Polska może nie osiągnąć niezbędnego poziomu imigracji. Brak wystarczającego przyrostu liczby cudzoziemców może nie wystarczyć, aby zahamować negatywne skutki starzenia się społeczeństwa.

6. Inwestycje w automatyzację i aktywizację polskich pracowników jako alternatywa

Ze względu na ograniczone możliwości zwiększenia liczby cudzoziemców, Polska musi inwestować w automatyzację i intensywniejszą aktywizację krajowych pracowników. Te działania mogą pomóc złagodzić negatywne skutki starzenia się społeczeństwa i zmniejszyć presję na system emerytalny.

Block
Szukasz
pracowników?
Dostarczamy siłę roboczą

Codziennie dostarczamy siłę roboczą do miejsca pracy w Polsce

Oferujemy kompleksową usługę

Udostępniamy zasoby z bazy danych i ułatwiamy wybór pracowników

Dostepni Kandydaci TAEURO HR
Kandydaci

Szybka rekrutacja

Oferty Pracy
Oferty pracy

Bezpośrednio

Kontakt z nami
Współpraca

Pracujemy terminowo

Specjaliści do spraw rekrutacji pracowników
Usługi HR

Zespół Specjalistów