Sytuacja na rynku Q4

sample

Aktualna sytuacja na rynku Q4 2022

W ostatnich miesiącach sytuacja na rynku pracy była stabilna. Mamy aktualne dane GUS, z których wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu 2022 r. wyniosła 4,8 proc. i była najniższa od sierpnia 1990 r. Na koniec sierpnia 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 808,2 tys. bezrobotnych. Pracodawcy zgłosili 98,7 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Z kolei według danych Eurostatu, „zharmonizowana stopa bezrobocia wyniosła w Polsce w sierpniu 2022 r. 2,6 proc. wobec 6 proc. w UE”. Tym samym Polska zajęła drugie, po Czechach (2,3 proc.), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

Pracodawcy w Polsce

Firmy starają się utrzymać poziom wynagrodzenia pracowników, nawet będąc w trudnej sytuacji finansowej, gdyż obawiają się problemów ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach aktualnie i w przyszłości. Pracodawcy oczekują na poprawę sytuacji, pomimo planów zwiększenia zatrudnienia bardzo dużo firm redukuje etaty.

Załamanie na rynku budowlanym

Fatalne informacje płyną z rynku mieszkaniowego, duże załamanie produkcji. Ponad 5% wszystkich pracowników budowlanych straci pracę, w wyniku załamania produkcji mieszkaniowej. BIK informuje, iż liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła rok do roku o prawie 69 proc. z niemal 42 tys. we wrześniu 2021 r. do zaledwie 13,5 proc. we wrześniu tego roku. Odpływ klientów z rynku nieruchomości sprawia, że deweloperzy zaciągają ostry hamulec, jeśli chodzi o planowanie nowych inwestycji.