Kto zatrudnia?

Kto zatrudnia najczęściej cudzoziemców i na jakiej podstawie?

Uchodźcy na Polskim rynku pracy

Pracownicy zza wschodniej granicy coraz lepiej odnajdują się na polskim rynku pracy. Jednocześnie dynamicznie zmieniające się przepisy prawa, które ułatwiają zatrudnienie cudzoziemca sprawiają, że z roku na rok wzrasta liczba podmiotów, które składają w powiatowych urzędach pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Kto zatrudnia obcokrajowców najczęściej? Większość pracowników pracuje legalnie czy wręcz przeciwnie – bez wymaganych dokumentów?

Zjawisko emigracji do Polski silnie związane jest z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. Otwarcie granic sprawiło, że coraz większa liczba Polaków z roku na rok poszukuje zatrudnienia na zachodnich rynkach pracy. Jednocześnie coraz bardziej odczuwalne braki kadrowe na lokalnym rynku pracodawcy próbują uzupełnić sięgając po siłę roboczą głównie z Ukrainy.

Kto zatrudnia cudzoziemców?

Wśród podmiotów, które najczęściej składają w urzędach oświadczenia lub zgłaszają się do agencji pośrednictwa pracy tymczasowej, wyróżnić można kilka typów. W pierwszej kolejności są to duże i średnie firmy, które działają na międzynarodowym rynku. Ich kapitał w głównej mierze jest zagraniczny, a zatrudnieni pracownicy pochodzą z najróżniejszych krajów świata. Z drugiej strony znajdują się lokalni pracodawcy, właściciele niewielkich firm. Część cudzoziemców wykonuje prace dla branż niszowych, w tym ośrodków medycyny konwencjonalnej czy też zajmujących się szeroko rozumianą sztuką, sportem.

Zawsze legalnie?

Trudno oszacować jak wielu cudzoziemców zatrudnionych jest w naszym kraju nielegalnie. Wszelkie statystyki są w tym zakresie nie są w żaden sposób wiarygodne. Duże firmy zazwyczaj nie mogą pozwolić sobie na zatrudnianie obcokrajowców bez odpowiednich dokumentów, inaczej jest zaś w przypadku niewielkich podmiotów działających na rynku. W tym przypadku chodzi głównie o firmy budowlane czy drobny handel. Całkiem spory odsetek cudzoziemców – jak szacują specjaliści – może być zatrudniony w rolnictwie, zwłaszcza zaś przy pracach sezonowych.

Nielegalnie, czyli bez praw

Motywy, którymi kierują się pracodawcy przy nielegalnym zatrudnianiu cudzoziemców są rozmaite, niemniej zawsze – decydując się na taką drogę – narażają się na wysokie kary finansowe. Z drugiej strony, należy pamiętać, że cudzoziemiec świadczący pracę bez odpowiednich dokumentów, w tym również umowy, ma znacznie mniejsze szanse na dochodzenie swoich praw. Obcokrajowiec pozbawiony podstawowych świadczeń, w tym ubezpieczenia zdrowotnego, nie posiadający zezwoleń na pracę, nie może też dochodzić swoich roszczeń.


Slide 2

Usługi HR

Klient otrzymuje gotowych pracowników
Płatnośc jednorazowa po 30 dniach

Rekrutacja

Rekrutacja

Dostęp do pracowników z Polski, Europy Wchodniej i Azji

Oferty Pracy

Oferty Pracy

Szukasz pracy? Oferty pracy bezpośrednio od pracodawców

Baza Danych

Baza Danych

Mamy gotowych pracowników do pracy na terenie Polski

Szukasz pracowników?

Polska, Niemcy, Ukraina, Czechy, Mołdawia, Gruzja, Łotwa, Litwa, Kazachstan, Uzbekistan
Tadżykistan, Tajlandia, Indie, Nepal, Bangladesz, Pakistan, Wietnam

Block
Rekrutacja
Czas realizacji max 5 dni
Dostarczamy pracowników

Codziennie pozyskujemy nowych pracowników w Polsce i za granicą

Kompleksowa usługa

Udostępniamy zasoby z bazy danych i ułatwiamy wybór pracowników

Dostepni Kandydaci TAEURO HR
Kandydaci

W Polsce i za granicą

Oferty Pracy
Oferty pracy

Bezpośrednio w firmie

Kontakt z nami
Pracodawcy

Współpraca B2B

Specjaliści do spraw rekrutacji pracowników
Zespół HR

Szybka rekrutacja