Kto zatrudnia?
Kto zatrudnia najczęściej cudzoziemców i na jakiej podstawie?
Pracownicy zza wschodniej granicy coraz lepiej odnajdują się na polskim rynku pracy. Jednocześnie dynamicznie zmieniające się przepisy prawa, które ułatwiają zatrudnienie cudzoziemca sprawiają, że z roku na rok wzrasta liczba podmiotów, które składają w powiatowych urzędach pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Kto zatrudnia obcokrajowców najczęściej? Większość pracowników pracuje legalnie czy wręcz przeciwnie – bez wymaganych dokumentów?
Zjawisko emigracji do Polski silnie związane jest z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. Otwarcie granic sprawiło, że coraz większa liczba Polaków z roku na rok poszukuje zatrudnienia na zachodnich rynkach pracy. Jednocześnie coraz bardziej odczuwalne braki kadrowe na lokalnym rynku pracodawcy próbują uzupełnić sięgając po siłę roboczą głównie z Ukrainy.
Kto zatrudnia cudzoziemców?
Wśród podmiotów, które najczęściej składają w urzędach oświadczenia lub zgłaszają się do agencji pośrednictwa pracy tymczasowej, wyróżnić można kilka typów. W pierwszej kolejności są to duże i średnie firmy, które działają na międzynarodowym rynku. Ich kapitał w głównej mierze jest zagraniczny, a zatrudnieni pracownicy pochodzą z najróżniejszych krajów świata. Z drugiej strony znajdują się lokalni pracodawcy, właściciele niewielkich firm. Część cudzoziemców wykonuje prace dla branż niszowych, w tym ośrodków medycyny konwencjonalnej czy też zajmujących się szeroko rozumianą sztuką, sportem.
Zawsze legalnie?
Trudno oszacować jak wielu cudzoziemców zatrudnionych jest w naszym kraju nielegalnie. Wszelkie statystyki są w tym zakresie nie są w żaden sposób wiarygodne. Duże firmy zazwyczaj nie mogą pozwolić sobie na zatrudnianie obcokrajowców bez odpowiednich dokumentów, inaczej jest zaś w przypadku niewielkich podmiotów działających na rynku. W tym przypadku chodzi głównie o firmy budowlane czy drobny handel. Całkiem spory odsetek cudzoziemców – jak szacują specjaliści – może być zatrudniony w rolnictwie, zwłaszcza zaś przy pracach sezonowych.
Nielegalnie, czyli bez praw
Motywy, którymi kierują się pracodawcy przy nielegalnym zatrudnianiu cudzoziemców są rozmaite, niemniej zawsze – decydując się na taką drogę – narażają się na wysokie kary finansowe. Z drugiej strony, należy pamiętać, że cudzoziemiec świadczący pracę bez odpowiednich dokumentów, w tym również umowy, ma znacznie mniejsze szanse na dochodzenie swoich praw. Obcokrajowiec pozbawiony podstawowych świadczeń, w tym ubezpieczenia zdrowotnego, nie posiadający zezwoleń na pracę, nie może też dochodzić swoich roszczeń.