Kandydaci korzystają z agencji

Kandydaci korzystają z agencji

Kandydaci korzystają z agencji

Kiedy zauważamy, że rekrutację na dane stanowisko prowadzi agencja pośrednictwa pracy, zdarza nam się mieć wątpliwości co do tego, czy na pewno warto aplikować do tej pracy. Zastanawiamy się, czy firma nas nie oszuka, nie wiemy, w jaki sposób zweryfikować jej działalność oraz czy to się nam opłaci finansowo. Często nie do końca potrafimy zrozumieć, dlaczego firma nie szuka sama, a musi posiłkować się działaniem kogoś innego. Czy jednak agencja pośrednictwa pracy może pomóc nam w znalezieniu zatrudnienia? Czy warto z niej skorzystać? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule!

Agencja pośrednictwa pracy – rodzaje

Na rynku funkcjonuje wiele agencji, warto więc wiedzieć, czym się zajmują, aby przekonać się, z kim powinniśmy współpracować, zależnie od naszych potrzeb.

  • Agencja pośrednictwa pracy – zajmuje się rekrutacją pracowników polskich do firm znajdujących się zarówno w naszym kraju, jak i za granicą.
  • Agencja headhunterska – agencja sama szuka pracowników, najczęściej specjalistów w swojej dziedzinie, na dobrze płatne stanowiska.
  • Agencja doradztwa zawodowego – nie pomaga w poszukiwaniu pracy, jednak wskazuje możliwości rozwoju zawodowego, pomaga w ustaleniu ścieżki kariery.
  • Agencja pracy tymczasowej – proponują pracownikom zatrudnienie tymczasowe.

Dlaczego firmy korzystają z usług agencji pośrednictwa pracy?

Zdarza się nam zastanawiać, dlaczego firmy w ogóle decydują się na współpracę z agencjami. Czy nie prościej byłoby im przeprowadzić rekrutację samodzielnie? Dlaczego zatrudniają firmy zewnętrzne?
W przypadku krajowych przedsiębiorców z usług agencji pośrednictwa pracy korzystają głównie niewielkie firmy, które nie posiadają w swoich strukturach działu zarządzania zasobami ludzkimi, w związku z czym profesjonalnie przeprowadzona rekrutacja przez firmę zewnętrzną jest im bardzo na rękę. To dla nich oszczędność czasu i pewność, że eksperci odnajdą najlepszego kandydata na dane stanowisko.

W przypadku firm zagranicznych, pośrednictwo polskiej agencji może niezwykle ułatwić mnóstwo spraw formalnych. Przede wszystkim zagraniczny przedsiębiorca często zupełnie nie orientuje się, jak wygląda rynek pracy w danym kraju i nie potrafi przeprowadzić takiej rekrutacji, na której by mu zależało. Z drugiej strony również potencjalni pracownicy wolą wszystkie formalności załatwiać za pośrednictwem polskiej firmy, dzięki czemu wiedzą, że nie popełniają żadnego błędu, są koordynowani, zatrudnienie staje się tym samym mniej skomplikowane.

Co może nam dać agencja pośrednictwa pracy?

Wydawać się może, że rekrutacja bezpośrednio w firmie i ta przeprowadzana przez agencję różnią się tylko miejscem i ludźmi, którzy ten proces przeprowadzają. Warto jednak mieć świadomość, że nawiązanie kontaktu z agencją pośrednictwa pracy może mieć dużo plusów. Przede wszystkim osobie, która nas rekrutuje, bardzo zależy na tym, byśmy znaleźli zatrudnienie (często wiąże się to z różnego rodzaju profitami). Dlatego też nawet jeśli nie uda nam się dostać pracy w firmie, do której aplikowaliśmy, często nasz “opiekun” może postarać się, abyśmy znaleźli inne zatrudnienie. Doradzi nam i pomoże w znalezieniu najlepszej i dopasowanej do nas oferty.

W przypadku pracy za granicą, plusów korzystania z agencji jest jeszcze więcej – szczególnie jeśli na przykład nie władamy biegle językiem kraju, do którego się udajemy, nie umiemy więc na przykład poradzić sobie z formalnościami. Agencja pośrednictwa pracy nierzadko zapewnia zatrudnionym pracownikom dojazd na miejsce oraz zakwaterowanie, co jest ogromnym udogodnieniem. Poza tym dzięki korzystaniu z jej usług będziemy mogli uzyskać tłumaczenie każdego dokumentu i pomoc podczas ich wypełniania.

Tak naprawdę agencja pośrednictwa pracy może nam pomóc w pozbyciu się nadmiaru stresu, który bardzo często wiąże się z poszukiwaniem pracy czy samym procesem poszukiwania pracowników przez pracodawców.

Jak sprawdzić, czy agencja pośrednictwa pracy jest godna zaufania?

Współpraca z agencją pośrednictwa pracy wydaje się więc dobrym rozwiązaniem dla osoby poszukującej pracy – niezależnie czy w Polsce, czy za granicami kraju. Jednak pamiętajmy, że warto dokładnie sprawdzić jej wiarygodność, abyśmy mieli pewność, że nie zostaniemy oszukani. Jak można to zrobić?

Przede wszystkim, powinniśmy sprawdzić, czy znajduje się ona w Rejestrze agencji zatrudnienia (KRAZ) na stronie:

Jeżeli okaże się, że agencji, z którą chcemy podjąć współpracę, nie ma na liście, właściwie z miejsca powinniśmy odrzucić myśl o korzystaniu z jej usług. Możemy również sprawdzić firmę w rejestrze przedsiębiorców, dowiedzieć się, od kiedy działa na rynku, choć staż nie zawsze jest wiążący. Z pewnością warto również przeczytać wszystkie dostępne opinie na temat agencji. Oczywiście nie ma pewności, że będą one prawdziwe (działania konkurencji, wpisy pracowników agencji), jednak dzięki nim możemy nakreślić pewien obraz. Powinniśmy także zwrócić uwagę na to, jak skonstruowane jest ogłoszenie o pracę. Jeśli agencja podaje tylko numer telefonu, a spotkanie z kandydatem ma się odbyć w jakimś miejscu publicznym, poza biurem, powinniśmy podejść do tego z rezerwą – czy na pewno profesjonalna agencja nie posiadałaby własnego maila czy biura?

Pamiętajmy, by przy współpracy z agencją być ostrożnym, jednak nie bójmy się jej – z pewnością może nam pomóc w szukaniu zatrudnienia oraz obsługi procesu rekrutacji dla firm.